System zarządzania aktywami ISO 55001, jest narzędziem do prowadzenia bardziej usprawnionej operacji nadzoru nad zidentyfikowanymi aktywami.
Podobnie jak wszystkie normy ISO, jest on oparty na powtarzalnych procesach, które są dokumentowane i mierzone w oparciu o zestaw ustalonych wskaźników.
Poprzez wdrożenie ISO 55001 osiągamy, np.:
Planowy system konserwacji zapobiegawczej skoncentrowany na niezawodności, który pomoże zarządzać ryzykiem przez cały okres użytkowania środka trwałego.
Wykazanie podmiotom finansującym, ubezpieczycielom i innym zainteresowanym stronom, że Twoja organizacja posiada niezależnie kontrolowany system zarządzania w celu dbania o krytyczne oraz o bieżące, a co najważniejsze planowane aktywa.
Zmniejszenie kosztów operacyjnych oparty o pomiar wskaźnikowy, wydłużając żywotność kluczowych aktywów i stawiając na pierwszym miejscu efektywną konserwację zapobiegawczą zamiast kosztownych napraw.
Lepsze planowania dużych nakładów inwestycyjnych, dzięki czemu Twoja Organizacja będzie bardziej elastyczna i lepiej przygotowana do aktywnego reagowania w przypadku zmian.
Zapewnienie ram zarządzania i monitorowania wyników usług/prac dostawców oraz podwykonawców.
Możliwość tworzenia bezpieczniejszego miejsca pracy, zmniejszając ryzyko obrażeń w miejscu pracy, jednocześnie zwiększając niezawodność maszyn i urządzeń.
Utworzenie wzorców postępowania dla kadry właściwej i okazjonalnej lub na zastępstwo z systemem monitoringu procesowego opartego o kompetencje spersonalizowane.
Możliwość zwiększenia oraz systematycznego określania wartości wyceny środków trwałych i niskocennych metodą rynkową, zamiast wykorzystywanej do innych celów wyceny księgowej.
Zdolność do prowadzenia polityki ulepszeń zamiast reagowania na awarie, zwiększając wartość wykorzystywanego potencjału przekładającego się na produktywność w tej samej jednostce czasu i zadania.
przesłanie marketingowe reputacji poprzez metody funkcjonowania w korelacji z wyższą wartością wyceny rynkowej Przedsiębiorstwa.
Scedowanie odpowiedzialności na niższe poziomy zarządzania przy utrzymaniu realistycznej kontroli na bazie zaprojektowanych wskaźników pomiarowych rzeczywistego uzysku/rentowności.
Zdolność do podniesienia wartości akcji w czasie, szczególnie w debiucie.
inne spersonalizowane pod indywidualne oczekiwania – jest zbyt wiele zalet, aby je można opisać w tak krótkim artykule bez podziału na branże i konkretny tym aktywów.
Niezależnie od tego, czy wchodzisz na nowe rynki, czy rozwijasz się w inny sposób, wdrożenie lub/i uzyskanie certyfikatu ISO 55001, pozostanie bardzo przydatnym narzędziem do planowania strategicznego oraz krótkoterminowego.